Boyama İşleri

Gemilerin yapımında kullanılan malzemelerin özelliği, bulunduğu ve çalıştığı koşullar gereği hem gemiler, hem de ekipmanları aşınma, yıpranma ve özellikle paslanmaya gayet müsaittir. Boyanmadan önce onarım, raspa ve kumlama çalışmaları yapılır ve geminin yüzeyi kir, toz ve yağdan iyice temizlenmeli ve metal yüzeylerin havayla teması kesin olarak engellenmesi için koruyucu bir tabaka oluşturan boyanın olması şarttır. 

Kazıma işlemi yüzeyin pürüzsüz olmasının sağlanması için yüzeysel çıkıntı ve çiziklerin giderilmesi için yapılır. Frezeleme, torna ve planya, yüzeydeki çıkıntılar ve çizikler ön plana çıkabilir. Bu gibi istenmeyen durumlar ortadan kaldırılmadığı sürece, yüzeylere uygulanacak işlemlerin kaliteli olması mümkün değildir. Bu malzemeler tamamen temizlenmezse, boyanın yapışmasını önler ve boyayı daha sonra dökülebilir ve böylece paslanmaya neden olur. Kazıma, boya dökülmesini önlemek için de uygulanır. Gemi boyama işleminin gerçekleştirilmesinden önce boyaların kuruma sürelerinin dikkate alınması gerekmektedir.

Boyaların kurutma süreleri ürünlerde veya bilgi kartlarında bulunmaktadır. Boyama yapıldığında kuruma süresi dikkate alınmalıdır. Boya uygulaması sırasında atmosferik durum planlaması da yapılmalıdır. Diğer bir deyişle, dış ortamda yapılırsa, hava durumu hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Yüzey hazırlığı boyamadan önce yapılmalıdır. Her şeyden önce, yüzeydeki petrol ve yakıtın temizliğine dikkat edilmelidir. Yakıt veya yağın bulunduğu yüzey iyice temizlenmelidir. Temizlik için deterjan veya tiner kullanılabilir. Bu işlem daha sonra kazınmalıdır.

Kazıyıcı, boyanacak yüzeydeki çentikler, çentikler, çizikler ve kirleri tamamen sökme işlemidir. Yüzeydeki tüm yabancı maddeler yüzeyden uzaklaştırılmalıdır. Daha sonra boyanacak yüzeydeki tozlar süpürme veya hava tutma ile temizlenmelidir. Yüzey daha sonra tekrar yıkanmalıdır. Pas ve tozsuz yüzey daha sonra boyamaya başlayabilir. Havanın sıcaklığı 10 ila 30 derece arasında olduğunda, resmin yapılması tavsiye edilir. Boya alanının tamamen kuru olduğundan emin olun. İkinci katın uygulaması yapılacaksa, yüzeye yapışan tozun temizlenmesi gerekir.